Mercantec | H.C. Andersens Vej 9 | 8800 Viborg | EAN-nr. 57 98 000 55 66 76 | mercantec@mercantec.dk | Tlf. 89 50 33 00

Bliv struktør

En struktør er entreprenørbranchens håndværker, og du kan blive bygningsstruktør eller anlægsstruktør.

En bygningsstruktør er kvalificeret til at arbejde med beton, træ, stål og montage af elementer, og du vil være med til at bygge huse, fabrikker, idrætsanlæg m.m. Udover nybyggeri vil du også komme til at renovere bygninger.

Veje og kloakker
En anlægsstruktør er kvalificeret til at bygge veje og kloakker, og du vil kommet til at stå for etablering og udgravning af kloakker, fjernvarme- og naturgasledninger. Du vil komme til at medvirke ved større anlægsarbejder som f.eks. bro- og tunnelarbejde.

En struktør er beskæftiget i entreprenørvirksomheder.

Længde, sammensætning og videreuddannelse
Uddannelsens længde er 3 år og 6-9 mdr. Uddannelsen foregår som en vekselvirkning mellem skoleophold og praktik i en virksomhed.

En struktør kan videreuddanne sig til Byggetekniker, Bygningskonstuktør, Arkitekt eller Ingeniør.

Tlf. 89 50 33 00
byggetek@byggetek.dk